Sindrom dobrog djeteta

Dobro dijete je ono koje svi hvale i koje svi potajno žele. Kad dobrom djetetu kažeš Kako si ti dobra i mirna, ono se osjeća kao da ste mu malo okrenuli nož koji trajno stoji zaboden negdje unutra. Toliko dobro ne želi biti niti jedno dijete. Njima se jednostavno dogodilo to da su prerano i prebrzo otkrili najbrži i najučinkovitiji put do roditeljevog srca. Nisu tada uopće znali da je to najteži i najduži put do njihovog autentičnog Ja.

Pročitaj više

Prokletstvo nepodržavajućeg okruženja

Ako ti se u trenutku kad se osjećaš kao najgora mama na svijetu jave misli poput:

Ima li ovakav odgoj uopće smisla?

Jesam li stvarno preblaga kako drugi kažu?

Što ako ga stvarno razmazim s tim nošenjem?

znači da se nalaziš u nepodržavajućoj okolini. Takvu okolinu možeš prepoznati po tome što te voli gaziti kad si već na dnu ili što voli kritizirati svaki tvoj postupak koji je doveo do ovog trenutka jer da si radila ispravno (odnosno kako je okolina rekla da trebaš), ne bi se sad ovako osjećala i dijete bi ti bilo poslušno.

Pročitaj više

Postavljanje granica roditeljima

Kad postanemo roditelji onda se i naši roditelji vrate na velika vrata u naš život. Većina nas je uživala u odnosima s bakom i djedom pa ne želimo tako nešto uskratiti svojoj djeci. Osim svojih roditelja, u naš će život intenzivno uči i roditelji našeg partnera. Poštuju li naše granice ili ne ovisi prvenstveno o tome kakve su osobe, ali i kakav smo odnos do sada s njima izgradili. Mnogima se dogodi da puno više problema imaju u postavljanju granica odraslim osobama u užoj obitelji nego samoj djeci.

pročitaj više

Postavljanje granica – najteži roditeljski zadatak

O granicama se općenito u društvu ne priča dovoljno ako uzmemo u obzir da je život prepun međuljudskih odnosa, a naše granice su pravila po kojima se ti odnosi odvijaju. Mnogi ih ne znaju postavljati ljudima oko sebe i čini se da društvo funkcionira na način ako mi jasno i glasno ne postaviš granicu onda su tvoje granice iste kao i moje. Kada nas netko povrijedi, to nije zato što su zločesti nego zato što su prešli našu granicu, a granice imamo bez obzira dal’ smo ih jasno iskomunicirali ili ne. Tada krivimo druge. Uvijek su nam krivi oni koji su nas povrijedili, a nikada mi sami. Međutim, naša je odgovornost ta što nismo ništa napravili oko postavljanja vlastitih granica.

Pročitaj više

Kako ostati pri zdravoj pameti uz vođu dohrane

Pročitala si moj ili neki drugi tekst o bebi vođi dohrane, rezoniraš s tim i odlučila si da će to biti način hranjenja koji ćeš prakticirati s bebom. Krenuli ste i sve je jako simpatično, beba je musava i slatka, naoružala si se smirenjem i strpljenjem i sve teče glatko. Prođe prvi mjesec, drugi, treći… beba napuni već godinu dana, a tebe počinje hvatati panika:

Ona ništa ne pojede!

Pročitaj više

7 Razloga zašto moja beba jede sama

S dohranom sam počela možda tjedan dana prije nego je beba napunila 6 mjeseci. Iskreno, nisam mogla dočekati da ubacimo novu aktivnost u dnevni raspored. Pored konstantnog ponavljanja jednih te istih radnji, pripremanje obroka koje beba neće pojesti jednostavno se činilo super zabavno i korisno provedeno vrijeme.

O metodi BLW (Baby Led Weaning) odnosno beba vođa dohrane kako je kod nas prevedeno, pojma nisam imala u trenutku kad sam započinjala s dohranom. Kao i mnoge majke i mnoge generacije prije mene, započela sam s nekim kašicama za koje sam i sama pomislila ajme ovo je odvratno, a budući da bebe imaju radare za naša unutrašnja stanja, borila sam se s tom misli i trudila se da mi ona ne padne na pamet pa bi prilazila bebi s facom mmmm kako je ovo fino.

Pročitaj više

Jebeš grah! Važan je odnos

Situacija koju sam opisala u ovom tekstu je u cijelosti prenesena onako kako sam ju ja doživjela. Ovaj tekst je originalno nastao kao jedan od newslettera za moju zajednicu i kod mnogih je izazvao snažne reakcije, taj mail je proslijeđivan partnerima, prijateljicama pa čak i roditeljima. Mislim da je zaslužio mjesto na mom blogu jer je iskren, iscjeljujuć i inspirativan. Slobodno mi piši svoje utiske ispod u komentarima.

Da ne duljim dalje s uvodom, odmah krećem na priču… Uživaj u čitanju!

Pročitaj više

S djecom se ništa ne rješava razgovorom

moram ti priznati da bih do sad već bila milijunaš da sam dobila kunu (pardon, euro) svaki put kad sam od roditelja s kojima radim (ili ne radim) čula nešto tipa:

Mi sve rješavamo razgovorom pa nas svejedno ne sluša kad nešto zamolimo.
ili
Sve mu lijepo objasnim i on opet napravi po svom.

Možda se i sama prepoznaješ u tim rečenicama jer izgleda da po ovom novom, modernom odgoju na djecu ne smiješ viknuti, pokazati im da te ljuti nešto što su napravili, ne smiješ pokazati emocije niti dati do znanja da si umorna ili da si potrošila svoj kapacitet za danas. Po novom odgoju djeci treba sve fino i polako objašnjavati iz dana u dan jer oni tako uče, a ti se lijepo nadaj da će doći dan kad će oni te riječi razumjeti i poštivati tvoje granice.

Pročitaj više

Kad majke rade na rezervi

Znam. Teško je. Svi su samo govorili o bebi i sve se vrtilo oko bebe. Nitko nije rekao da postoji mogućnost da izgubiš sebe putem i da ćete ti i muž živjeti kao dva cimera s različitim bioritmovima. Ponekad se čini da se više viđaju parovi koji imaju vezu na daljinu nego ti i tvoj muž koji živite u istom kućanstvu. Nitko nije rekao da će se poslovi u kući udvostručiti i jednostavno nisi znala da će dijete svejedno i dalje biti jako ovisno o tebi unatoč tome što se može kretati i samo uzeti igračke u ruke. Znam, mislila si da će s vremenom biti sve lakše, a sada kada je prošla cijela godina  čini ti se kao da nikad nije bilo teže.

Pročitaj više
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial